Niestandardowe metody inwestowania

Niestandardowe metody inwestowania zawsze cieszyły się dość dużą popularnością, gdyż wiązały się z pewnym rodzajem prestiżu. Jednak w ostatnich latach można dostrzec wyraźny wzrost zainteresowania tego typu inwestycjami, ponieważ w dobie kryzysu tradycyjne metody okazują się mało zyskowne i niepewne. Poniżej zostały zaprezentowane przykłady inwestycji, które mogą być ciekawą alternatywą dla inwestycji na rynku kapitałowym.

Sztuka
W ostatnich latach powstało wiele funduszy inwestujących w sztukę, które zachęcają nas do kupna obrazów, prezentując swe zaskakująco dobre wyniki, nawet w czasach kryzysu. Podkreślają, że według statystyk i prowadzonych badań inwestycja w sztukę gwarantuje pewny i stabilny zysk. Jednak nie brakuje również sceptyków. Musimy mieć na uwadze, że rynek sztuki rządzi się zupełnie innymi prawami. Na popyt wpływa nie tylko dostępność danego produktu, ale przede wszystkim moda i panujące trendy. Dodatkowo, aby skutecznie inwestować w dzieła sztuki trzeba mieć bardzo duże rozeznanie i orientować się w panujących trendach. W tym przypadku z pewnością warto jest skorzystać z rady specjalistów, którzy są w stanie ocenić autentyczność danego obrazu i jego wartość artystyczną.

Wino
Inwestowanie w wino w Polsce nie cieszy się dużą popularnością jednak w innych krajach na przykład we Francji jest to znany sposób na pomnożenie swego kapitału. Zanim zdecydujemy się przeznaczyć nasze pieniądze na zakup win musimy się zapoznać ze specyfiką tej inwestycji. Przede wszystkim, aby osiągnąć zysk musimy zamrozić nasze środki, na co najmniej 5 lat. Jednak plusem jest to, że gdy nagle pojawi się potrzeba na kapitał możemy sprzedać jedynie część naszego zasobu win np skrzynkę. Nie musimy się obawiać o zakup i przechowywanie win, gdyż w tym momencie istnieje wiele firm, które nam to oferują. Pomagają one również w wyborze najlepszych win, a także gwarantują, że to, co kupujemy jest najwyższej jakości. Jak z każdą inwestycją, z tą również związana jest ryzyko. Jednak statystyki pokazują, że w ostatnich latach ceny win oferowanych przez fundusz stale rosną.

Ziemia
Inwestycje w ziemie zawsze w naszym kraju cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż dawały pewny zysk i były czymś namacalnym w przeciwieństwie do akcji firm. W ostatnich latach inwestorzy kupujący ziemię nieco zmienili swoje preferencje. Obecnie najczęściej kupowane są działki rolne w niewielkiej odległości od dużych miast. Liczą oni na to, że w przyszłości miasto będzie się dalej rozbudowywać i zakupione działki będzie można przekształcić w działki budowlane. Ostatnie lata pokazały, że tego typu inwestycja pozwala na zyski w granicach nawet 100%. Jednak musimy pamiętać, że jest to inwestycja długoletnia, czasami nawet 20-30 lat. Zanim zdecydujemy się na zakup ziemi warto także sprawdzić, jakie gmina ma plany, co do zaplanowania przestrzeni danego obszaru. Czy w planach budowane są drogi, lub jest to obszar który ma być objęty ochroną. Dobrą inwestycją mogą być również działki na terenach rekreacyjnych: okolice jezior, rzek, gór, lub kompleksów leśnych.